راست میگه ها البته شاید امتحانش ضرر نداره

ارتباط شگفت انگیز سامانه عصبی عشق و درد
 نتایج یک پژوهش با کشف ارتباط شگفت انگیز سامانه عصبی عشق و تسکین درد، نشان داد که عاشقان درد را کمتر احساس می کنند!
 

 "تنها یک واژه است که ما را از زیر بار همه فشارها و دردهای زندگی می رهاند و آن واژه عشق است." بیش از 2500 سال از زمانی که سوفوکلس، نمایشنامه نویس یونانی، واژه های بالا را نوشت می گذرد، اما هم اکنون پژوهشگران دانشگاه استنفورد و دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک در پژوهشی مشترک ثابت کرده اند که آن جمله ها حقیقت دارند؛ این که عاشق بودن براستی از درد می کاهد.

آنها همچنین چرایی آن را نیز نشان داده اند. عشق ممکن است به برخی از دیرینه ترین گذرگاه های مغز نقب بزند، به گونه ای که در احساس شادمانیی که به ما دست می دهد درد را نادیده بینگاریم.

این دانشمندان دریافتند که دانشجویان عاشق هنگامی که به تصویرهایی از معشوق خود می نگریستند، درد کمتری را احساس می کردند. به علاوه، عشق از همان گذرگاه هایی استفاده می کند که توسط تعدادی از تسکین دهنده های قوی و مواد مخدر اعتیادآور، مانند هرویین و کوکایین استفاده می شود.

مطالعه این گذرگاه ها ممکن است اطلاعات تازه ای در مورد عشق به ما داده و همچنین در یافتن راه هایی برای درمان درد و اعتیاد به ما کمک کند.

دکتر شان مک کی، رییس بخش مدیریت درد در دانشکده پزشکی استنفورد و یکی از پژوهشگران این پژوهش اظهار کرد: "برقراری این پیوند میان نقطه هایی از آنچه که ما از سامانه عصبی عشق درک می کنیم و از سامانه های عصبی درد می فهمیم، زیبا بود."

آرتور آرون، روانشناس اجتماعی دانشگاه نیویورک و پژوهشگر عشق ، با 30 سال تجربه در این حوزه که در این پژوهش همکاری کرد، گفت: "عشق بر روی همان سامانه هایی از مغز اثر می گذارد که هر تجربه فوق العاده پاداش بخش دیگری اثرگذار است."

/ 3 نظر / 12 بازدید
مهسا

جالب بود

فائزه

سلام جدا زیبا بود این پست [بغل]

توحید

سلام. به پست اولتون نتونستم نظر بدم واسه همین اینجا میگم. خیلی جالب بود. من فکر میکنم این یعنی اینکه قرار نیست همیشه فکرایی که ما میکنیم درسته. فکر میکینم اگه بهمون توجه کنن یعین اینکه کی هستیم که بهمون این کارو میکنن. نمیدونیم که شاید دنبال یه چیز دیگه هستن. راستی من قبلا این قطرات رو داشتم. این باعث میشه نتونی به پست اول نظر بدی و تویه خارج از کشور به سختی میشه وارد وبلاگ شد. البته اینم مهمه که از کدوم سایت گرفتین.[گل]